Ve středu v podvečer informovala Česká televize a další sdělovací prostředky o nové aktivitě předsedy Věcí veřejných Radka Johna. Vrací se zpět k novinařině, a to v souvislostech, které stojí za pozornost.

Časopis Týden, ve kterém bude John šéfovat zpravodajcům, vydává nakladatelství, patřící mediálnímu magnátovi Jaromíru Soukupovi.

Ano, tomu pánovi, který vložil nemalé peníze do kampaně Strany zelených v roce 2006, a poté, po stranickém rozkolu, do politické kariéry Olgy Zubové. Olgy Zubové, která se z dosud nevyjasněných a tudíž záhadných důvodů omluvila coby poslankyně Strany zelených z prezidentské volby v roce 2008, kdy právě kvůli nejednotnosti opozice a díky zákulisním intrikám zřejmě spojeným s nemalými finančními obnosy obhájil prezidentský post Václav Klaus.

Olga Zubová se Soukupovým koněm i díky volebnímu debaklu nestala. Ve volební kampani 2010 vsadil Soukup na nové eso. Věci veřejné s předsedou Johnem získali výhodné reklamní smlouvy právě od Jaromíra Soukupa. Jen na okraj zmiňme, že v září letošního roku se Soukup stal vlastníkem společnosti Barrandov Televizní studio.

Osud Věcí veřejných by nám mohl být lhostejný, pokud by kariéra jejich předsedy Johna a jejich sponzora Soukupa neměla pokračování.

V červenci představil jeden z prezidentských kandidátů v nastávající přímé volbě Jan Fischer tým svých nejbližších spolupracovníků. Je mezi nimi i Jaromír Soukup. "Pan Soukup pro mě bude působit osobně, žádná zakázka nepůjde přes agenturu Médea. Je to osobní vztah, potřebuji se v tomto světě zorientovat a on je člověk, který mi to umožní," uvedl ke svému výběru spolupracovníka bývalý úřednický premiér.

Na sklonku října letošního roku se z úst Radka Johna dozvídáme, že se stává vedoucím týmu Soukupových zpravodajců v týdeníku Týden.

"Jsem přesvědčen, že v demokratickém státě nesmí být síla, která by politikovi bránila v publikování faktů, které při své práci zjistil. Publikační činnost politiků je zcela běžná, stejně jako je běžné, že poslanci neopouštějí svou profesi, které se v životě věnovali," uvedl ve středu podle serveru Aktuálně John.

Konflikt zájmů? Etika novináře?

Nenechte se vysmát!


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Z domova" najdete zde.