Rebecca Harms, poslankyně Zelených, musela po třech hodinách čekání na letišti v Moskvě otočit a jet domů. Ruské úřady jí sdělily, že je v Rusku nežádoucí osobou a její přítomnost na chystaném procesu v Moskvě se zamítá.

Pilotka ukrajinského vojenského vrtulníku Nadežda Savčenková je obžalována z válečných zločinů. Měla stisknout spoušť vrtulníku, vypálit raketu na skupinu civilistů, kteří byli na veřejné silnici. Mezi nimi byli i dva kameramani ruské státní televize. Oba reportéři při útoku zahynuli. Útok vrtulníku byl natočen na video a pilotka byla později zajata, protože opolčenci tuto otázku vzali jako věc cti. Soud s pilotkou obžalovanou z masakru civilistů bude v nejbližších dnech v Moskvě. Proces má velký význam, protože je první v řadě asi nekonečných soudů válečných zločinců z řad kyjevské junty. To si zase vzala Moskva jako věc cti, protože Západ tyto zločince aktivně kryje, financuje a vyzbrojuje. Navíc má proces s pilotkou připomenout zločinným vojenským velitelům junty, jak dopadnou. Materiál na obžaloby z válečných zločinů už Rusové mají, a je kvalitní. Viz toto video denních rozkazů raketometných útoků na civilní čtvrtě, osobně podepsané vojenskými veliteli junty a zabavené při poslední ofenzívě povstalců.


Ruská reakce je vcelku hloupá, ale do jisté míry pochopitelná. Rebecca Harms je vedoucí frakce německých Zelených v Evropském parlamentu. Moskva si již delší dobu marně stěžuje na diskriminační přístup ke svým novinářům, kteří jsou v Bruselu a ve Štrasburku viděni jako nepřátelé. Jejich práci se kladou nemožné administrativní obstrukce, trvale se porušuje právo svobody projevu a na shromažďování informací. Oficiální stížnosti ruské vlády nebyly vyslyšeny. S Rusy se EU baví jen sankcemi a proxy-válkou na Ukrajině. A také velkoryse bere jejich suroviny a plyn, viz náš článek o nevyrovnaném zahraničním obchodě (Ruské sankce proti EU v číslech).

Tato reakce reciproční odvety je hloupá v tom, že zrovna Zelení jsou relativní spojenci Rusů. Mají zájem na demokratickém fungování EU, ideově podporují ruskou politiku vůči indiánským zemím v Jižní Americe a odmítají americký militarismus, který se již zcela vymkl z kloubů. Ale tato hloupá taktika zapadá do poslední vlny tažení proti obhájcům lidských práv, které moskevští jestřábi považují za pátou kolonu Západu. Viz americké investice do Ukrajiny v hodnotě 5 miliard dolarů těsně před rozvratem země (USA investovaly do "demokratizace" Ukrajiny 5 miliard dolarů).

Putin není o nic větší "demokrat" než dnešní oligarchové ovládající EU a USA. Stejně jako oni byl dosazen volbami a vede (na rozdíl od Západu) úspěšná vojenská tažení, pokud je to třeba. Ale pozor, Krym byl zabrán po řádném referendu, což nelze říci o západním tažení do Libye a do Sýrie. Pokud Moskva chce vyhrát válku nervů a dlouhodobé mediální manipulace a očerňování, nesmí sáhnout k odvetným opatřením tak hloupého typu. Například zavření vládního US-rádia Hlas Ameriky v dubnu 2014 v Moskvě bylo zcela zbytečné, v Rusku dnes tato propagandistická stanice nemá žádný vliv. USA ale nechává dále působit v Americe ruské vládní RT News, které patří k nejsledovanějšímu zpravodajskému kanálu v USA.

Byzantsky myslící Rusové si musí zvyknout, na "západní" styl jemné a dlouhodobé mediální manipulace, viz současná doba. Lhaní ano, ale v přesně vyměřených dávkách a trvale. A hlavně: oligarchický Západ nedělá nic, co by výrazně porušilo fasádu formální demokracie. Stačí se podívat v Česku na nějakého Andreje Babiše a jeho partaj.