V článku Ekologická katastrofa v deltě Nigeru a terorismus jsme analyzovali situaci v Mali, kde Francie a USA udělali vojenský pořádek. Důvodem jsou samozřejmě energetické zdroje, především ropa a zemní plyn. V článku jsme rozbírali zamlčené důvody teroristického útoku na petrochemický závod v Alžíru, kde v bojích padlo více než 100 lidí, včetně teroristů a rukojmí. Stejné teroristické skupiny působí v deltě Nigeru, který patří k nejbohatším ropným nalezištím v Africe. Hlavně těžební společnost Shell vyniká v plundrování přírodních zdrojů, hned vedle firem jako Agip a Exxon. V současné době nizozemský soud, kam firma Shell právně patří, odmítl nároky na odškodnění nigérijských zemědělců. Žaloby na firmu podali ekologičtí aktivisté včetně Amnesty International, viz toto video.


Místní kmeny žijící po staletí v úrodné deltě řeky Nigeru umírají otráveni ropným znečištěním. Stát Nigérie patří mezi nejzkorumpovanější na světě a pro koncerny jako Shell se vyplatí zkorumpovat vládu a úředníky, místo aby investovaly do drahé infrastruktury. K tomuto plundrování se nyní přidalo finanční vydírání přes systém půjček a úroků.

Jediným kontinentem na zeměkouli, kde se dá vydělávat na zadlužování států, podniků, domácností a dalších menších bank, už nejsou ani USA, Evropa, Čína, nýbrž africký kontinent, se psalo v roce 2012 na blogu Zero Hedge. Jak vidíte z mapky dole, králík je rozporcován stejně, jako byla rozporcována východní a střední Evropa po roce 1989 v zájmu působení „svobodného trhu“. Trh to nebyl žádný, a svobodný už teprve ne.Zřejmě mají v Nigérii snadno zkorumpovatelné politiky, podobně jako tomu bylo u nás a po celé Evropě. Nigérie nyní kapituluje před mezinárodními velkobankami a dává do správy bankám Goldman Sachs, UBS a Credit Suisse dohromady 20% svého miliardového státního fondu. Ten byl zřízen proto, aby byl pojistkou pro případ skokových změn cen na trhu s ropou, nikoliv k tomu, aby se s jeho prostředky spekulovalo a staly se základem pro dělání dalších dluhů, vyrábění bublin, inflace a přehřívání ekonomiky.

Jak píše server Deutsche Wirtschaftsnachrichten, dají se zde trhnout úroky z objemu 5–10 bilionu dolarů zajištěných úvěrů. Jak víte z našich článků tzv. fiat money potřebují minimum zajištěného kapitálu, zbytek zisku jde pouze z úroků. Pěkně si to hoši rozdělili: majetek fondu bude spravován tak, že UBS bude spravovat státní dluhopisy, Goldmani a Credit Suisse dluhopisy podnikové.

Obrovský kontinent, obrovské možnosti. Cesta do otroctví otevřena.